Delovno pravo

Delovno pravo

Delovno pravo in pogosta vprašanja – izvedite vse o pogodbah o zaposlitvi, pravicah delavcev, odpovedih in drugih pravnih zadevah. Strokovni odgovori na vaša vprašanja. Za vas smo pripravili zanesljive informacije in nasvete glede delovnopravnih razmerij. Ne glede na to, ali potrebujete pomoč pri sklepanju ali prenehanju delovnega razmerja, uveljavljanju pravic ali reševanju sporov, smo tu, da vam pomagamo. Berite dalje ali nas kontaktirajte – z veseljem vam svetujemo.

  • sestava internih pravnih aktov za delodajalce,
  • sestava in pregled pogodb o zaposlitvi,
  • vodenje postopkov odpovedi pogodb o zaposlitvi
  • zastopanje v individualnih in kolektivnih delovnih sporih (zastopanje v primerih odpovedi pogodbe o zaposlitvi),
  • zastopanje delavcev v postopkih uveljavljanja pravic iz delovnih razmerij,
  • zastopanje delodajalcev v postopkih prenehanja delovnih razmerij (zastopanje na zagovorih pred delodajalcih)

Mobing na delovnem mestu

»Ob zamenjavi vodstva v podjetju je prišlo do več odpuščanj brez pravih razlogov. Tudi mene so po krivem obtožili kraje. Pod grožnjo izgube službe sem pristala na degradacijo. Podtikanja in lažne obtožbe pa se nadaljujejo že dlje časa. Imam resne posledice na zdravju. Kaj naj storim?«

Preberi odgovor

Status in samostojnega podjetnika in možnost zahtevka po ugotovitvi obstoja delovnega razmerja

»Bila sem zaposlena v podjetju, potem sem se pod grožnjo – ali zavod ali s.p. – odločila za slednjega. Opravljam delo tako kot prej, torej samo za tega delodajalca v njegovih prostorih. Nimam nobenih pravic, tako kot ostali zaposleni v firmi, torej ni bolniške, ni regresa, ni plačanega dopusta. Imam v tej naši – moji brezpravni deželi kakšno možnost, da se stvari postavijo v red?«

Preberi odgovor

Trpinčenje na delovnem mestu

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v četrtem odstavku 7. člena prepoveduje trpinčenje (oziroma mobing) na delovnem mestu. Opredeljuje ga kot vsako ponavljajoče se ali sistematično, graje vredno ali očitno negativno in žaljivo ravnanje ali vedenje, usmerjeno proti posameznim delavcem na delovnem mestu ali v zvezi z delom. Da je neko ravnanje

Preberi odgovor

IZPLAČILO POSLOVNE USPEŠNOSTI – Odločitev Vrhovnega sodišča opr. št. VIII Ips 9/2024 z dne 20. 8. 2024

Vrhovno sodišče je odločilo, da bolniška odsotnost delavcev ne sme vplivati na izplačilo poslovne uspešnosti. ZDR-1 ne določa obveznosti plačila za delovno uspešnost ali minimalnega zneska plačila, ampak napotuje na kolektivno pogodbo oziroma pogodbo o zaposlitvi. Kriteriji izplačila delovne uspešnosti pa morajo upoštevati prepoved diskriminacije. Ni nedopustno, da se pri

Preberi odgovor

V postopkih pred sodiščem vas lahko zastopamo tudi na podlagi odločbe o Brezplačni pravni pomoči (BPP).

"Vaš pravni izziv, naša strokovna rešitev. V Odvetniški pisarni Rauter z zaupanjem, izkušnjami in predanostjo dosežemo najboljše rezultate za vas."