civilno pravo
civilno pravo
Civilno pravo in pogosta vprašanja – izvedite vse o pogodbah, odškodninski odgovornosti, dedovanju in drugih pravnih zadevah. Strokovni odgovori na vaša vprašanja. Za vas smo pripravili zanesljive informacije in nasvete za pravne izzive v vsakdanjem življenju. Ne glede na to, ali potrebujete pomoč pri sestavi pogodbe, urejanju dednih razmerij ali uveljavljanju odškodnine, smo tu, da vam pomagamo. Berite dalje ali nas kontaktirajte – z veseljem vam svetujemo.
Vrnitev are
»V postopku prodaje hiše je bila podpisana predpogodba in kot prodajalki mi je bila nakazana ara. Kot pogoj za sklenitev kupoprodajne pogodbe je bila določena pridobitev gradbenega dovoljenja, oziroma legalizacijo preureditve notranjih prostorov. Zataknilo se je, ker sosed, ki ima na naši parceli vpisano služnost, noče podati soglasja, oziroma to pogojuje z različnimi zahtevami. Kaj lahko naredimo?«
Zamakanje s sosedove strehe in možnosti
»Streha sosednje garaže (gre za vrstne garaže), ki je stara že več kot 30 let in potrebna obnove, močno pušča. Posledično voda zamaka mejno steno med garažama, priteka s sosedove strehe pod mojo streho (ki je bila lani obnovljena), mi zamaka strop in kaplja v garažo. Kako naj ukrepam?«
Dedovanja stanovanja, v katerem živi zapustnik
»Sem lastnica stanovanja v katerem že od leta 2015 živi moja mama. Na naslovu tega stanovanja imava obe z mamo prijavljeno stalno bivališče, čeprav jaz začasno živim drugje. Imam še dve sestri in zanima me, če sta upravičeni do deleža na stanovanju po mamini smrti.«
Premoženje zakoncev in osebni stečaj
»Z zunajzakonskim partnerjem, ki je v osebnem stečaju, se nameravava poročiti, in sicer še preden bo postopek osebnega stečaja zaključen. Ali me lahko kot njegovo ženo terjajo za njegove pretekle dolgove, torej dolgove, zaradi katerih je v osebnem stečaju, oziroma ali se lahko v primeru sklenitve zakonske zveze moje premoženje znajde v stečajni masi?«
Dedovanje po očimu oziroma mačehi
»Ali lahko moj polbrat (po očetu) na podlagi dedovanja po pokojnem očetu pridobi lastništvo na nepremičnini, katere zemljiškoknjižna lastnice je moja mama? Slednja mi je pred leti z darilno pogodbo podarila polovico nepremičnine, v oporoki pa me določila kot edinega dediča nepremičnine.«
Posledice prijave naslova stalnega prebivališča
»Bivši partner in oče mojega otroka me je prosil, če lahko na naslovu, kjer se nahaja moje stanovanje (katerega sem kupila sama), in na katerem imava z otrokom prijavljeno stalno bivališče, prijavi stalno bivališče. Sam namreč živi v najemniškem stanovanju. Odnose imava korektne, zato razmišljam, da bi mu pri tem pomagala. Bojim pa se, da bi skušal moje zaupanje zlorabiti, zlasti, da bi si lastil pravice do stanovanja, da bi prenehal s plačevanjem preživnine, ali da bi kako drugače otežil moj položaj.«
Prodaja kmetijskih in gozdnih zemljišč
Pri prometu s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči veljajo določene posebnosti, predvsem glede zakonite predkupne pravice. Ta sicer velja v obeh primerih, vendar je krog upravičencev različen. Za promet s kmetijskimi zemljišči, gozdovi ali kmetijami se uporabljajo določbe Zakona o kmetijskih zemljiščih (UR. l. RS, št. 71/11 (ZKZ), za gozdna zemljišča
- Sestava vseh vrst pogodb (prodajna, darilna, menjalna, dosmrtno preživljanje, preužitek, najemna, avtorska, podjemna, predporočna pogodba, razdelitev skupnega premoženja med zakoncema…)
Vrnitev are
»V postopku prodaje hiše je bila podpisana predpogodba in kot prodajalki mi je bila nakazana ara. Kot pogoj za sklenitev kupoprodajne pogodbe je bila določena pridobitev gradbenega dovoljenja, oziroma legalizacijo preureditve notranjih prostorov. Zataknilo se je, ker sosed, ki ima na naši parceli vpisano služnost, noče podati soglasja, oziroma to pogojuje z različnimi zahtevami. Kaj lahko naredimo?«
Nakup motorja in stvarna napaka
»Pozdravljeni! Pri fizični osebi smo kupili motor, za katerega je prodajalec zagotavljal, da je odlično ohranjen in da ga prodaja zaradi nakupa novega motorja. Še isti dan, ko smo naredili prepis in motor pripeljali domov, motor ni več vžgal. Isti dan je bil prepeljan na servis, prodajalec pa za zadevo več noče slišati. Zanima nas, če lahko kaj dosežemo s tožbo. Najlepša hvala za odgovor!«
Zastaranje obrokov za plačilo najemnin
»Zanima me, kdaj zastara dolg oziroma pogodba za leasing – avtomobil ( HYPO LEASING) in kdaj zastara dolg za gospodarsko pogodbo – plačilo najemnine za najem gostinskega objekta. V obeh primerih ni bilo že več, kot pet let nobenega plačila na njihov račun in tudi več, kot pet let ne koristim nobenih od upnikovih storitev. Avtomobil so mi zasegli in prodali naprej, gostinski lokal so prevzeli drugi najemniki.«
Davek na nepremičnine in menjalna pogodba
»Sin je lastnik hiše, ki bi jo rad zamenjal za moje stanovanje, ki je ocenjeno nekaj višje kot hiša. Zanima me ali se ob takšni zamenjavi plača kakšen davek.«
Razveza pogodbe o dosmrtnem preživljanju
»Kako je z razveljavitvijo pogodbe dosmrtnem preživljanju v primeru sina, ki pa sedaj brani dostop do njiv, pa čeprav je v pogodbi določeno, da imata starša pravico do dosmrtnega dostopa na njive in uživanja pridelkov. Včeraj je preprečil dostop in z očetom tudi nasilno obračunal. Oče hoče sedaj zemljišče nazaj in ga zanima kakšen je postopek za razveljavitev pogodbe?«
- Delitev solastnine,
- prenos in varstvo lastninske pravice,
- priposestvovanje, vzpostavitev etažne lastnine,
- hipoteke,
- služnost
Priposestvovanje služnosti
»Že več kot 25 let koristim isti vhod oz. cesto do svojega stanovanja v hiši,skupaj z osebami, ki živijo v prizidku. Cesto sem v celoti financirala jaz, za kar imam tudi potrdilo. Zanima me, če imam možnost avtomatskega knjiženja služnostne poti v zemljiško knjigo. Zanima me tudi, kam bi se morala obrniti in kaj vse potrebujem za dokazovanje.«
Služnost vožnje čez sosednje zemljišče
»Sosedje so uporabljali pot, ki vodi preko naše parcele, za vožnjo s svojimi osebnimi vozili, čeprav v zemljiški knjigi v ta namen ni bilo vpisane služnosti. Sosedje so svojo nepremičnino nato prodali. Skrbi nas, da bodo našo pot uporabljali tudi novi lastniki, čeprav imajo možnost dostopa do svoje parcele tudi z druge strani svoje parcele. Ali lahko od novih sosedov zahtevamo prepoved uporabe naše poti za dovoz na njihovo nepremičnino.«
Prenos lastninske pravice avtomobila na ženo
»Z ženo sva poročena 31 let. Skupaj imava v lasti stanovanjsko hišo. Imava tudi dva avtomobila, vendar sem obeh lastnik jaz. Želel bi en avtomobil prepisati na ženo. Kako to lahko storim?«
Delitev solastnine
»Brata bi rad izplačal za delež na hiši, ki ga je dobil v dedovanju po pokojni mami, da bi tako postal sam edini lastnik. On se ne želi pogovarjati niti ne plačuje nobenih stroškov. Kaj lahko storim?«
Predkupna pravica solastnika
»Sem solastnik hiše in bi rad prodal svoj delež. Ali moram res nakup ponuditi tudi drugemu solastniku? Kaj če tega ne storim?«
Pravica do odkupa družbenega stanovanja
»Moja mami je pred leti kupila stanovanje “po Jazbinškovem zakonu” s hčerjo – mojo sestro (vsaka polovico), stanovanje je vpisano v zemljiško knjigo. Sestra je takrat živela z njo v skupnem gospodinjstvu, midva z bratom pa sva bila že odseljena. Ali bi naju morala naša mami takrat vprašati, če imava tudi midva z bratom interes kupiti to stanovanje?«
Preprečevanje uživanja služnosti stanovanja in možnosti
»Imam dosmrtno pravico služnosti stanovanja pri bratu, ki je vpisana v zemljiško knjigo. Služnost je bila določena s pogodbo, s katero je bila hkrati določeno, da kmetija po smrti očeta preide na brata. Po smrti očeta pa mi brat uživanja služnosti nikoli ni omogočil, temveč me je iz hiše izgnal. Ali lahko zahtevam odškodnino za čas, ko sužnosti nisem mogel uživati (15 let), oziroma ali sem upravičen do kakršnegakoli nadomestila za čas ko ne izkoriščam pravice do služnosti?«
- Ureditev meje,
- prepoved imisij
Pravica odstraniti veje drevesa iz sosednjega zemljišča
»Veje sosedovega drevesa segajo na mojo zemljo. Jih lahko odrežem?«
Neupravičeno snemanje s kamero
»Sosed je na svojem balkonu namestil kamero, ki je usmerjena direktno v mojo spalnico. Kaj lahko storim?«
Ograja na meji med parcelama
»Sosed mi je na meji parcele, na kateri nameravam graditi hišo, postavil ograjo. Po kakšni poti lahko najhitreje dosežem njeno odstranitev?«
Zamakanje s sosedove strehe in možnosti
»Streha sosednje garaže (gre za vrstne garaže), ki je stara že več kot 30 let in potrebna obnove, močno pušča. Posledično voda zamaka mejno steno med garažama, priteka s sosedove strehe pod mojo streho (ki je bila lani obnovljena), mi zamaka strop in kaplja v garažo. Kako naj ukrepam?«
- Zastopanje v sporih zaradi motenja posesti
Možnosti najemodajalca, če najemnik ne plačuje najemnine
»V najem oddajam stanovanje in najemnik že več mesecev ne plačuje najemnine. Ga lahko zaradi neplačevanja kar sam izselim iz stanovanja in zamenjam ključavnico?«
- vpis lastninske pravice in drugih pravic v zemljiško knjigo,
- vpis hipoteke in drugih bremen v zemljiško knjigo
- vložitev predloga za vpis v zemljiško knjigo na podlagi prodajne pogodbe
Prepis hiše v zemljiško knjigo
»Kupila sem hišo in bi se rada vpisala v zemljiško knjigo. Imam pogodbo z overjenim podpisom prodajalca in me zanima kako lahko najlažje in najceneje uredim prepis hiše.«
Prenos lastninske pravice na stanovanju na enega od zakoncev
»Z možem sva oba lastnika vsak ene polovice stanovanja, ki pa še ni vpisano v zemljiško knjigo. Zanima pa naju, ali lahko oz. kako vpisati v zemljiško knjigo, da je lastnik samo eden, on ali jaz.«
- zastopanje na zapuščinskih obravnavah,
- sestave oporoke, hramba oporoke,
- pomoč pri uveljavljanju nujnega deleža
- postopek razdedinjenja
Razdedinjenje
»Ali lahko razdedinim svojega otroka, ki sem mu zapustil vse v oporoki, ta pa me ne obiskuje in me je v bolezni in starosti pustil samega?«
Lastnoročna oporoka in oporoka pred pričami
»Slišal sem, da lahko oporoko napišem le pred dvema pričama. Ali to drži?«
Nujni delež in razdedinjenje
»Na kakšen način se da zmenit, da moj brat po najini materi nujnega deleža ne dobi, saj jo nikoli ne poklice, kaj šele da bi šel v trgovino ali jo peljal k zdravniku. Priznal je tudi, da za dom, ko bo do tega prišlo ne bo plačeval. Vse te stvari naredim jaz, ne iz obveznosti ampak ljubezni.«
Prikrajšanje nujnega deleža
»Pokojni oče ni naredil oporoke, je pa pred smrtjo stanovanje podaril mojemu bratu, tako da sedaj ni česa dedovati. Mama je umrla pred očetom. Ali lahko zahtevam kaj od brata?«
Dedovanje nezakonskega potomca
»Na moževi smrtni postelji sem izvedela, da je imel v času trajanja najine zakonske zveze še enega otroka z drugo žensko. Skupaj sva imela dva otroka in me zanima, če lahko po njemu deduje še ta otrok?«
Dedovanja stanovanja, v katerem živi zapustnik
»Sem lastnica stanovanja v katerem že od leta 2015 živi moja mama. Na naslovu tega stanovanja imava obe z mamo prijavljeno stalno bivališče, čeprav jaz začasno živim drugje. Imam še dve sestri in zanima me, če sta upravičeni do deleža na stanovanju po mamini smrti.«
- razveza zakonske zveze,
- delitev skupnega premoženja,
- dodelitev otrok v varstvo in vzgojo, določitev stikov z otrokom,
- pridobitev začasne odredbe o varstvu in vzgoji otrok
Priimek zakoncev po razvezi
»Z ženo sva se ločila, vendar vztraja pri tem, da bo obdržala moj priimek. Ali lahko preko sodišča zahtevam spremembo priimka?«
Razveza zakonske zveze in izselitev enega od zakoncev iz stanovanja
»Z možem ne vzdržim več. Živiva v mojem stanovanju in bi rada, da se čim preje izseli. Kako naj se lotim zadeve?«
Premoženje zakoncev in osebni stečaj
»Z zunajzakonskim partnerjem, ki je v osebnem stečaju, se nameravava poročiti, in sicer še preden bo postopek osebnega stečaja zaključen. Ali me lahko kot njegovo ženo terjajo za njegove pretekle dolgove, torej dolgove, zaradi katerih je v osebnem stečaju, oziroma ali se lahko v primeru sklenitve zakonske zveze moje premoženje znajde v stečajni masi?«
Posledice prijave naslova stalnega prebivališča
»Bivši partner in oče mojega otroka me je prosil, če lahko na naslovu, kjer se nahaja moje stanovanje (katerega sem kupila sama), in na katerem imava z otrokom prijavljeno stalno bivališče, prijavi stalno bivališče. Sam namreč živi v najemniškem stanovanju. Odnose imava korektne, zato razmišljam, da bi mu pri tem pomagala. Bojim pa se, da bi skušal moje zaupanje zlorabiti, zlasti, da bi si lastil pravice do stanovanja, da bi prenehal s plačevanjem preživnine, ali da bi kako drugače otežil moj položaj.«
Razveza zakonske zveze in razdelitev kreditnega bremena med zakoncema
»Zaradi neznosnih razmer se bom ločila in se izselila iz stanovanja. Kako je s kreditom za to stanovanje, ki ga preko plače odplačujem sama? Tega ne nameravam več početi glede na to, da bo v stanovanju ostal sedanji partner.«
- sporazum o določitvi preživnine,
- izterjava neplačanih preživnin,
- pridobitev začasne odredbe za plačevanje preživnine
Dolžnost preživljanja otroka po polnoletnosti
»Hči se je po končani srednji šoli zaposlila in odselila z doma, sedaj pa me je pri njenih 24. letih obvestila, da se je vpisala na izredni študij in da sem jo dolžan preživljati? Ali navedeno drži in če ja, v kakšnem znesku?«
Dolžnost preživljanja polnoletnega otroka
»Moj partner ima hčerko iz prvega zakona, za katero je do njenega 18 leta plačeval preživnino pošteno in korektno. V letošnjem letu pa se je hčerka vpisala v izobraževanje za odrasle (stara pa je 20 let). Ali ji mora plačevati preživnino ali ne?«
Dolžnost preživljanja otrok in omejitve
»Z možem sva v postopku ločitve. Imava pet let staro hčerko. V kolikšni meri je dolžan finančno skrbeti zanjo?«
Redno šolanje in pravica do preživnine polnoletnega otroka
»Sem 22 letna “dijakinja”. Izobražujem se na srednji izredni ekonomski šoli v Brežicah. Vpisana sem v program izobraževanje odraslih PTI +2 ter z končano šolo dosežem V. stopnjo. Imam potrdilo o šolanju, vendar nimam statusa dijaka. Zanima me, glede preživnine, saj oče pravi, da nisem opravičena do preživnine, ker nimam statusa dijaka. Na centru za socialno delo pa pravijo, da je dovolj potrdilo o šolanju.«
- Odškodnina v primeru prometne nesreče,
- nezgode pri delu,
- zdravniške napake
- druge nesreče
Padec po stopnicah – odškodnina
»Padla sem po stopnicah v nakupovalnem središču. Ali lahko zahtevam odškodnino?«
Odškodninska odgovornost v primeru prometne nesreče
»Bil sem udeležen v prometni nesreči in me zanima do kdaj lahko od povzročitelja zahtevam odškodnino?«
Napaka na zdravniškem izvidu in varstvo pacientovih pravic
»Po pošti sem prejela odpustno pismo bolnišnice, na katerem je pisalo, da so mi prst operirali zaradi artritisa (vnetja) in ne zaradi poškodbe (zloma) prsta, kar je ugotovila moja osebna zdravnica. Sklenjeno imam zavarovanje, ki krije le zlom prsta pa me zanima kaj lahko storim, če mi ne bodo hoteli popraviti odpustnice in v njej zapisati, da sem dejansko bila operirana zaradi zloma prsta in ne artritisa?«
Nasilje v šoli
»Pozdravljeni, naš 7 letni sin iz šole prihaja potolčen. Čeprav smo učitelje na to opozorili in poskusili poiskati rešitev, se problem ne reši. Kaj lahko naredimo?«
Pik kače in odškodninska odgovornost
»V hribih me je pičila kača. Od koga lahko terjam odškodnino?«
Napaka v registru zdravstvenih informacij in odškodninska odgovornost
»Moj partner je umrl leta 2010, na ZZZS so datum njegove smrti vpisali v register mojih zdravstvenih informacij, zato me od tega dne dalje, kadar pridem k zdravniku, vedno opominjajo, da sem po njihovih podatkih od takrat beležena kot pokojna. Želim, da se lažna informacija izbriše, ker me stvar nenehno opominja na tragične stvari iz preteklosti. Kakšne so moje možnosti glede pridobitve odškodnine.«
Odškodninska odgovornost upravljalca smučišča
»Zaradi slabo vidnega kupa južnega snega na koncu smučišča sem padel in si zlomil nogo. Ali lahko terjam odškodnino od upravljalca smučišča?«
Poškodba, ki jo povzroči padli strešnik, in odškodninska odgovornost
»Med hojo po pločniku, mi je na glavo padel strešnik, ki me je hudo poškodoval. Od koga lahko terjam odškodnino?«
- žaljive obdolžitve in razžalitve
- zahteva za objavo popravka,
- zahteva za objavo odgovora na objavljeno besedilo,
- svetovanje s področja varstva osebnih podatkov
- zastopanje v postopkih pred informacijskim pooblaščencem
Neupravičeno snemanje s kamero
»Sosed je na svojem balkonu namestil kamero, ki je usmerjena direktno v mojo spalnico. Kaj lahko storim?«
Svetovanje in zastopanje v primeru spora
Zamenjava oblačil v trgovini
»Kupila sem si zimski plašč, vendar bi ga želela zamenjati. Račun še imam.«
- izterjava zneskov na podlagi pravnomočne sodbe ali notarskega zapisa,
- izterjava zneskov na podlagi verodostojne listine
- izterjava preživnin,
- priprava evropskih plačilnih nalogov in evropskih nalogov za izvršbo
Osebni stečaj in odpust obveznosti
»Ne morem več odplačevati svojih dolgov. Ali se jih lahko rešim z osebnim stečajem?«
Osebni stečaj in davčne obveznosti
»Spoštovani, imel sem podjetje, ki se je ukvarjalo s trženjem internetnih in telekomunikacijskih storitev za posamezne naročnike. Posloval sem kot samostojni podjetnik, za kar mi je še dandanes žal, vendar zadeve za nazaj ne morem popraviti. Iz časov poslovanja mi je ostalo ogromno dolga do države (predvsem FURS). Zanima me, če lahko razglasim osebni stečaj?«
Brezplačna pravna pomoč v primeru osebnega stečaja
»Zanima me ali je možno pridobiti BPP za primer osebnega stečaja, sem brez dohodkov,premičnin in nepremičnin, banki dolgujem cca 6.000€.«